No products
Prices are VAT included
View larger
R330.00 VAT incl.
My Pals Are Here Maths Tests 3 (3rd Edition) - used to supplement:
My Pals Are Here Maths 3A Pupil's Book (3rd Edition) (textbook)
My Pals Are Here Maths 3A Workbook (3rd Edition)
My Pals Are Here Maths 3B Pupil's Book (3rd Edition) (textbook)
My Pals Are Here Maths 3B Workbook (3rd Edition)
Maths Tests (3rd Edition) is a series of tests designed to complement the My Pals Are Here! Maths (3rd Edition) package.
The tests provide ample practice to strengthen pupils' foundation in mathematics. At the same time, the tests prepare pupils for examinations by exposing pupils to examination-type questions. Challenging problems are also included to develop pupils' problem-solving skills.
CONTENTS
*Challenging Problems 1
*Continual Assessment 1
*Challenging Problems 2
*Semestral Assessment 1
*Challenging Problems 3
*Continual Assessment 2
*Challenging Problems 4
*Semestral Assessment 2
| ISBN | 9789810198718 |
| Publisher | Marshall Cavendish Education |
| Series | My Pals Are Here! |
| Edition | 3rd Edition |
| Core / Supplementary | Supplementary |
| Grade | Grade 4 (South Africa) |
| Width | 21cm |
| Length | 29.5cm |
| Depth | 1cm |
| Mass | 0.30kg |
| Colour | Black & White |
| Number of pages | 124 |
