No products
Prices are VAT included
View larger
R190.00 VAT incl.
My Pals Are Here! Maths Workbook 3A (3rd Edition) used in conjunction with My Pals Are Here! Maths Pupils' book 3A (3rd Edition) (Textbook)
Maths (3rd Edition) Workbook complements the Pupil's Book by using a variety of questions, word problems and riddles for reinforcement, testing and consolidation of concepts. Drawing from extensive research and feedback from teachers and pupils, the third edition supports the learning of mathematical concepts and development of processes via the following features:
Practice reinforces essential mathematical concepts, skills and problem-solving strategies using graded questions arranged in staggered levels of difficulty.
Maths Journal provides opportunities for self-reflection.
Put on Your Thinking Cap! broadens pupils' thinking skills and extends their understanding of mathematical concepts through the use of heuristics
Review consolidates concepts after every two to four chapters.
Revision develops exam readiness in pupils through a summative assessment.
TOPICS
*Numbers to 10 000
*Addition within 10 000
*Subtraction within 10 000
*Word Problems: Addition and Subtraction
*Multiplication Tables of 6,7,8 and 9
*Multiplication
*Division
*Word Problems Involving the Four Operations
| ISBN | 9789810197285 |
| Publisher | Marshall Cavendish Education |
| Series | My Pals Are Here! |
| Edition | 3rd edition |
| Core / Supplementary | Core |
| Type of book | Workbook |
| Grade | Grade 4 (South Africa) |
| Width | 21.5cm |
| Length | 27.5cm |
| Depth | 1cm |
| Mass | 0.38kg |
| Colour | Black & White |
| Number of pages | 184 |
