No products
Prices are VAT included
View larger
R330.00 VAT incl.
My Pals Are Here Maths Tests 1 3ed
- used to supplement:
My Pals Are Here Maths 1A Pupil's Book 3ed (textbook)
My Pals Are Here Maths 1A Workbook 3ed
My Pals Are Here Maths 1B Pupil's Book 3ed(textbook)
My Pals Are Here Maths 1B Workbook 3ed
THIS BOOK COVERS SOUTH AFRICAN GRADE 1 AND GRADE 2
Maths Tests (3rd Edition) is a series of tests designed to complement the My Pals Are Here! Maths (3rd Edition) package.
The tests provide ample practice and exposure to examination-like questions, strengthening pupils' foundation in mathematics. Challenging problems are also included to develop pupils' problem-solving skills.
CONTENTS
*Challenging Problems 1
*Combined Topical Test 1
*Challenging Problems 2
*Combined Topical Test 2
*Performance Task 1
*Challenging Problems 3
*Combined Topical Test 3
*Challenging Problems 4
*Combined Topical Test 4
*Challenging Problems 5
*Combined Topical Test 5
*Performance Task 2
*Answers
*Notes to Teachers
| ISBN | 9789810119324 |
| Publisher | Marshall Cavendish Education |
| Series | My Pals Are Here! |
| Edition | 3rd |
| Core / Supplementary | Supplementary |
| Grade | Grade 1 & 2 (South Africa) |
| Width | 21cm |
| Length | 29.5cm |
| Depth | 1cm |
| Mass | 0.36kg |
| Colour | Black & White |
| Number of pages | 156 |
