No products
Prices are VAT included
View larger
R186.00 VAT incl.
Word Problems: Â Practise and Score Primary 1 provides pupils with a structured and gradual system to achieve mastery in solving word problems.
Worked examples categorised into 3 difficulty levels, are coupled with respective practice questions to ensure that pupils can immediately practise what they have learnt. The exam-style word problems help to build pupils’ confidence, enabling them to develop exam confidence.
| ISBN | 9789814443913 |
| Publisher | Marshall Cavendish Education |
| Edition | 2nd Edition |
| Core / Supplementary | Supplementary |
| Grade | Grade 1 and 2 (South Africa) |
| Width | 19cm |
| Height | 1cm |
| Length | 26cm |
| Mass | 0.32kg |
| Colour | Black and White |
| Number of pages | 164 |
