No products
Prices are VAT included
View larger
R336.00 VAT incl.
My Pals Are Here Maths 1A Homework Book (3rd edition) - Used in conjunction with My Pals Are Here Maths 1A Pupil's Book (3rd edition) (textbook) My Pals Are Here Maths 1A Workbook (3rd edition)
Maths Homework (3rd Edition) is a series of practice and revision tests designed to complement the My Pals Are Here! Maths (3rd Edition) package.
The book comprises two parts-A and B- for each level. There are ample questions to reinforce all the concepts taught throughout the school terms. A section on challenging questions called "Put on Your Thinking Cap!" is included at the end of each chapter to develop pupils' creative thinking and problem-solving skills. A revision test is also included at the end of each school term to prepare pupils for their school assessments. This pupil-friendly book encourages excellence in mathematics through consistent diligence and practice.
CONTENTS
*Numbers to 10
*Number Bonds
*Addition within 10
*Subtraction within 10
*Shapes and Patterns
*Ordinal Numbers and Position
*Numbers to 20
*Addition and Subtraction within 20
*Length
*Mid-Year Examination
*Answers
| ISBN | 9789810119300 |
| Publisher | Marshall Cavendish Education |
| Series | My Pals Are Here! |
| Edition | 3rd edition |
| Core / Supplementary | Supplementary |
| Type of book | Homework |
| Grade | Grade 1 (South Africa) |
| Width | 21cm |
| Length | 29.5cm |
| Depth | 1cm |
| Mass | 0.32kg |
| Colour | Black & White |
| Number of pages | 136 |
