No products
Prices are VAT included
View larger
R275.00 VAT incl.
Specifically designed to enhance students' proficiency in the mathematical concepts of time, length and money. Book contains exercises that consist of multi-choice and short-answer questions. The exercises are diagnostic in nature.
Answers are provided for easy self-assessment. The pages of the book are perforated so that each exercise can be easily detached and used as a worksheet for classroom and/or home learning. In addition, teachers and students can choose the exercises to work on, or as a resource for enrichment work.
| ISBN | 9789813216754 |
| Core / Supplementary | Supplementary |
| Type of book | Workbook |
| Grade | Grade 1 & 2 |
| Width | 19cm |
| Height | 26cm |
| Depth | 1cm |
| Mass | 0.40kg |
| Colour | Black & White |
| Number of pages | 204 |
