No products
Prices are VAT included
View larger Available soon
R336.00 VAT incl.
My Pals Are Here Maths 1B Homework Book (3rd edition) - Used in conjunction with My Pals Are Here Maths 1B Pupil's Book (3rd edition) (textbook) My Pals Are Here Maths 1B Workbook (3rd edition)
Maths Homework (3rd Edition) is a series of practice and revision tests designed to complement the My Pals Are Here! Maths (3rd Edition) package.
The book comprises two parts-A and B- for each level. There are ample questions to reinforce all the concepts taught throughout the school terms. A section on challenging questions called "Put on Your Thinking Cap!" is included at the end of each chapter to develop pupils' creative thinking and problem-solving skills. A revision test is also included at the end of each school term to prepare pupils for their school assessments. This pupil-friendly book encourages excellence in mathematics through consistent diligence and practice.
CONTENTS
*Numbers to 40
*Addition within 40
*Subtraction within 40
*Picture Graphs
*Multiplication
*Division
*Time
*Numbers to 100
*Addition within 100
*Subtraction within 100
*Money
*End of Year Examination
*Answers
| ISBN | 9789810119317 |
| Publisher | Marshall Cavendish Education |
| Series | My Pals Are Here! |
| Edition | 3rd edition |
| Core / Supplementary | Supplementary |
| Type of book | Homework |
| Grade | Grade 2 (South Africa) |
| Width | 21.5cm |
| Height | 29.5cm |
| Depth | 1cm |
| Mass | 0.30kg |
| Colour | Black & White |
| Number of pages | 139 |
