No products
Prices are VAT included
View larger
R190.00 VAT incl.
My Pals Are Here Maths 5B Workbook (3rd Edition) - used in conjunction with: My Pals Are Here Maths 5B Pupil's Book (textbook) (3rd Edition)
Chapter 9 -Decimals
Practice 1 Multiplying by 10, 100, 1000 and Their Multiples
Practice 2 Dividing by 10, 100, 1000 and Their Multiples
Practice 3Â Converting Measurements
Practice 4A Solving Word Problems
Practice 4B Solving Word Problems
Chapter 9 Review
Maths Journal
Put on Your Thinking Cap!
Chapter 10 - Percentages
Practice 1 Percent
Practice 2 Percentages as Fractions and Decimals
Practice 3 Decimals and Fractions as Percentages
Practice 4 Percentage of a Quantity
Practice 5 Solving Word Problems
Chapter 10 Review
Maths Journal
Put on Your Thinking Cap!
Chapter 11 - Average
Practice 1 Understanding Average
Chapter 11 Review
Maths Journal
Put on Your Thinking Cap!
Review 4
Chapter 12 - Rate
Practice 1 Rate
Practice 2 Solving Word Problems
Chapter 12 Review
Maths Journal
Put on Your Thinking Cap!
Chapter 13 - Angles
Practice 1 Angles on a Straight Line
Practice 2 Angles at a Point
Practice 3 Vertically Opposite Angles
Practice 4 Finding Unknown Angles
Chapter 13 Review
Maths Journal
Put on Your Thinking Cap!
Review 5
Chapter 14 - Triangles
Practice 1 Classifying Triangles
Practice 2 Sum of Angles in a Triangle
Practice 3 Right-angled, Isosceles and Equilateral Triangles
Practice 4 Finding Unknown Angles
Practice 5 Drawing Triangles
Chapter 14 Review
Maths Journal
Put on Your Thinking Cap!
Chapter 15 - Quadrilaterals
Practice 1A Classifying Quadrilaterals
Practice 1B Parallelograms
Practice 1C Rhombuses
Practice 1D Trapeziums
Practice 2 Finding Unknown Angles
Practice 3 Drawing Four-sided Figures
Chapter 15 Review
Maths Journal
Put on Your Thinking Cap!
Review 6
Revision 2
| ISBN | 9789814433952 |
| Publisher | Marshall Cavendish |
| Edition | 3rd Edition |
| Core / Supplementary | Core |
| Type of book | Workbook |
| Grade | Grade 6 |
| Width | 21.5cm |
| Height | 1cm |
| Length | 27.5cm |
| Mass | 0.40kg |
| Colour | Black & White |
| Number of pages | 184 |
