No products
Prices are VAT included
View larger
R190.00 VAT incl.
My Pals Are Here Maths 5A Workbook (3rd Edition) - used in conjunction with:My Pals Are Here Maths 5A Pupil's Book (textbook) (3rd Edition)
Chapter 1 - Whole Numbers
Practice 1 Numbers to 10 Million
Chapter 1 Review
Maths Journal
Put on Your Thinking Cap!
Chapter 2 - Operations of Whole Numbers
Practice 1 Multiplying by 10, 100, 1000 and Their Multiples
Practice 2 Dividing by 10, 100, 1000 and Their Multiples
Practice 3 Order of Operations
Practice 4 Solving Word Problems
Chapter 2 Review
Maths Journal
Put on Your Thinking Cap!
Review 1
Chapter 3 - Fractions and Mixed Numbers
Practice 1 Fractions and Division
Practice 2 Addition and Subtraction of Mixed Numbers
Chapter 3 Review
Maths Journal
Put on Your Thinking Cap!
Chapter 4 - Multiplication of Whole Numbers, Fractions and Mixed Numbers
Practice 1 Product of Fraction and a Whole Number
Practice 2 Product of Two Fractions
Practice 3 Product of a Mixed Number and a Whole Number
Chapter 4 Review
Maths Journal
Put on Your Thinking Cap!
Chapter 5 -Fractions: Word Problems
Practice 1 Solving Word Problems
Chapter 5 Review
Maths Journal
Put on Your Thinking Cap!
Review 2
Chapter 6 -Area of a Triangle
Practice 1 Area of a Triangle
Practice 2 Composite Figures
Chapter 6 Review
Maths Journal
Put on Your Thinking Cap!
Chapter 7 - Ratio
Practice 1 Finding Ratios
Practice 2 Equivalent Ratios
Practice 3 Comparing Three Quantities
Practice 4 Solving Word Problems
Chapter 7 Review
Maths Journal
Put on Your Thinking Cap!
Chapter 8 - Volume of Cubes and Cuboids
Practice 1 Volume of a Solid
Practice 2 Drawing Cubes and Cuboids
Practice 3 Volume of a Cube and Cuboid
Practice 4A Volume of a Liquid
Practice 4B Volume of a Liquid
Chapter 8 Review
Maths Journal
Put on Your Thinking Cap!
Review 3
Revision 1
| ISBN | 9789814433945 |
| Publisher | Marshall Cavendish |
| Edition | 3rd Edition |
| Core / Supplementary | Core |
| Type of book | Workbook |
| Grade | Grade 6 |
| Width | 21.5cm |
| Height | 1cm |
| Length | 27.5cm |
| Mass | 0.44kg |
| Colour | Black & White |
| Number of pages | 200 |
